مفاهیم اعداد روی تایر

دسته بندی ها: دانستنی در مورد لاستیک

مفاهیم اعداد روی تایر

اگر شما در فکر خرید تایر برای خودرو خود هستید، دانستن معانی کلمات و حروف بکار رفته بر روی آن ها و درک معانی ترکیبات اعداد و حروف که بر رویشان حک شده ممکن است …

اگر شما در فکر خرید تایر برای خودرو خود هستید، دانستن معانی کلمات و حروف بکار رفته بر روی آن ها و درک معانی ترکیبات اعداد و حروف که بر رویشان حک شده ممکن است به کارتان آید.

مطمئنا، شما می توانید به راحتی ماشین خود را به نزدیکترین لاستیک فروشی برده و درخواست چهار عدد تایر جدید کنید، اما اگر به خرید هوشمندانه علاقه مندید پیشنهاد میکنیم که تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

اولین مولفه نشان دهنده کلاس خودرویی است که این تایر می تواند برای آن مورد استفاده قرار گیرد. در این مورد حرف P مشاهده می شود که مخصوص خودرو های سواری است.

برای وانت ها و خودروهای SUV از مولفه LT (سبک وزن) استفاده می شود. این در حالی است که تایرهای یدکی که معمولا به عنوان زاپاس در صندوق عقب خودروهای نو قرار می گریند با نشان T (موقتی) شناخته می شوند. سه عددی که بلافاصله بعد از این حروف در سمت راست قرار دارند نیز در واقع نشان دهنده عرض تایر به میلی متر هستند.

درست بعد از این ترکیبات و بعد از اسلش دو رقم دیده می شود که این ارقام نشان دهنده ارتفاع دیواره جانبی تایر یا به عبارت دیده نسبت ابعاد ارتفاع جانبی هستند. این اعداد در واقع درصدی از عرض کلی تایر که قبل از اسلش قرار دارد و در مورد آن بالاتر توضیح دادیم است.اگر در این قسمت عددی وجود نداشته باشد، فرض بر این است که درصد آن 82  است.

 

برای واضح تر شدن این نکته برای مثال اعداد 235/55 را آنالیز می کنیم، در این شرایط عرض تایر 235 میلیمتر یا 23.5 سانتی متر است و ارتفاع آن نیز 55 درصد عرض را شامل می شود که به معنای رقمی در حدود 13 سانتی متر خواهد بود.

طبیعتا هرچه عدد مربوط به درصد ارتفاع بیشتر باشه، دیواره تایر بلندتر بوده و تایر اصطلاحا گوشتی تر است، اما در نقطه مقابل عدد هایی مانند 30 یا 35 درصد برای تایر خودروهای اسپرت با رینگ های بسیار بزرگ رایج است و باعث عملکرد خشک خودرو در گذر از ناهمواری ها و بهبود هندلینگ در گذر از پیچ ها می شوند.

 

 مفاهیم اعداد روی تایر
مفاهیم اعداد روی تایر

حرفی که بعد از این اعداد می اید یک شاخص از ساخت و ساز تایر است. اغلب اوقات شما R (برای شعاع) را مشاهده خواهید کرد، اما در برخی خودروهای قدیمی یا کامیون های سنگین وزن، ممکن است یک B (برای بافت فلزی در تار و پود تایر) یا D (برای قطر) وجود داشته باشد، عدد که درست بعد از این حروف می اید برای نشان دادن اندازه رینگ برحسب اینچ است. به عنوان نمونه اندازه رینگ در این مثال (R18) به معنای 18 اینچ است.

بعد از یک فاصله یک ترکیب دو رقمی دیده می شود که این اعداد شاخص بار را نشان می دهد و بیانگر این نکته هستند که هر تایر به تنهایی می تواند چه میزان وزن را تحمل کند.

در این مثال ما عدد ۸۹ را مشاهده می کنیم که در جدول شاخص بندی ها این عدد به میزان ۵۸۰ نسبت داده می شود و این بدین معنی است که هر تایر می تواند تا وزن ۵۸۰ کیلو یا ۱۲۷۸ پوند را تحمل کند.

در نهایت، یک حرف در انتهای سمت راست دیده می شود که مشخص کننده رده بندی سرعت قابل است. این حرف مشخص میکند که حداکثر سرعتی که یک تایر می تواند پشتیبانی کند چقدر است.

در این مثال ما حرف H را می بینیم که نشان می دهد حداکثر سرعت قابل تحمل برای این تایر 210 کیلومتر در ساعت (130 مایل در ساعت) است و خودرویی که از این تایر استفاده می کند نباید با سرعت بیشتر از ۲۱۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند در غیر این صورت به تایر آسیب وارد می شود.

بهترین حرف مناسب در جایگاه این مولفه برای اکثر سدان های ورزشی H است. اما S و T هم می تواند برای لاستیک های این دسته از خودروها مناسب باشد که اکثرا بسیار هم رایج اند. حداکثر سرعت منتسب به این حروف به ترتیب ۱۸۰ و ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است.

برای خودروهایی با رنج سرعتی بالا این حروف می تواند W (حداکثر سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت ) یا حتی حرف محبوب و دوست داشتنی Y (حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت) باشد.

اگر بر روی جداره کناری لاستیک یک فلش مشاهده کردید اطمینان حاصل کنید که فلش مربوط به جهت حرکت خودرو به سمت جلو باشد، آج این تایرها به گونه ای طراحی شده که آب و مایعات پخش شده در مسیر را به طرفین هدایت کند و نصب برعکس تایر (قرار گرفتن فلش در خلاف جهت حرکت خودرو) می تواند به معنای از دست دادن قابلیت رانندگی روی مسیر های آب گرفته باشد.

برای اطمینان از اینکه لاستیک ها با یکدیگر هماهنگ اند در هنگام نصب آن ها دقت کنید ک حروف (SFO (Side Facing Outwards روبروی شما قرار گرفته و به سمت بیرون خودرو است و به این طریق حروف (SFI (Side Facing Inwards نیز به سمت داخل خودرو قرار میگیرد و شما موفق به دیدن آن نمی شوید.

در نهایت آخرین نکته مهم به خصوص برای بازار تایر ایران، یافتن اعداد و ارقام مربوط به تاریخ تولید است که به شکل هفته و سال بر روی تایر درج می شود، برای مثال تایر فوق در هفته شانزدهم سال 2012 تولید شده است، از آنجا که تایر در گذر زمان دچار افت عملکرد می شود، استفاده از تایرهایی با عمر بیش از 4 سال در زمره مخاطرات ایمنی قرار می گیرد.

اما متاسفانه در بازار کشورمان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و بعضا تایرهای قدیمی خارجی به شکل قاچاق به کشور وارد و فروخته می شوند و از همین رو خریداران باید حساسیت زیادی نسبت به تاریخ ساخت تایر داشته باشند.

 مفاهیم اعداد روی تایر
مفاهیم اعداد روی تایر

سوالات متداول

اعداد روی لاستیک خودرو چه معنی می دهند؟

معمولا روی لاستیک ها اعدادی درج میشود که شناسنامه خودرو محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با مطالعه این اعداد شناخت بهتری از لاستیک کاربرد آن و مواد مصرف شده در آن داشته باشید.

چگونه با استفاده از اعدا بفهمیم کدام لاستیک برای چه خودرویی مناسب است؟

اگر به اولین حرف اعداد دقت کنید معمولا یک حرف انگلیسی نوشته شده. مثلا p نشان می‌دهد این لاستیک برای خودرو سواری یا حروف LT نشان می‌دهد لاستیک مناسب وانت بار های سبک است.

کدام عدد اندازه قطر شعاع و مواد مصرف شده در لاستیک را نشان می دهد؟

اعدادی که بعد از حرف R میآید برای شعاع اعداد بعد از B برای درصد تار و پود استفاده شده در تایر و اعداد بعد از حرف D نشان دهنده قطر تایر است.

“الماس تایر”