معیارهای مهم برای خرید لاستیک

دسته بندی ها: دانستنی در مورد لاستیک

معیارهای مهم برای خرید لاستیک

لاستیک‌ها تنوع بسیار زیادی دارند، اما همه آنها مناسب ماشین شما نیستند. هر خودرو با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند فقط از نوع خاصی از لاستیک‌ها استفاده کند. معیارهایی وجود دارد که باید هر یک از آنها را هنگام خرید لاستیک در نظر بگیرید تا بهترین لاستیک را برای خودرویتان خریداری کنید.

بیشتر افرادی که می‌خواهند لاستیک‌های فرسوده خودرویشان را تعویض کنند، همان لاستیک‌های قبلی را با همان اندازه و ویژگی‌ها می‌خرند. البته این کار با عقل جور در می‌آید، زیرا مهندسی ماشین شما به گونه‌ای است که درست با همان نوع و اندازه لاستیک به‌خوبی کار کند.

بااین‌حال در انتهای مطلب خواهید دید که گاهی می‌توانید لاستیک ماشین را ارتقا هم بدهید.

برای خرید لاستیک نو، باید اطلاعاتی از جمله اندازه لاستیک، درجه سرعت و سایش آج (یعنی لاستیک تا چند کیلومتر دوام می‌آورد) را بدانید. این اطلاعات در دیواره کناری لاستیک و نیز در دفترچه راهنمای مالک نوشته شده‌اند.

معیارهای مهم برای خرید لاستیک

اعداد و حروف روی تایر یعنی چه؟

ابتدا به تصویر زیر نگاه کنید تا بدانید هر یک از اعداد و حروفی که روی لاستیک درج شده‌اند به چه اطلاعاتی اشاره دارند. سپس هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد.

 • ۱. عرض تایر؛
 • ۲. نسبت ابعاد؛
 • ۳. ساختار تایر؛
 • ۴. قطر؛
 • ۵. رده بار و در کنار آن، حرف لاتین که درجه سرعت است؛
 • ۶. سنگین‌ترین نقطه لاستیک؛
 • ۷. درجه سایش آج؛
 • ۸. درجه چسبندگی؛
 • ۹. دما؛
 • ۱۰ – ۱۱. مخصوص برف و گل‌ولای یا کوهستان؛
 • ۱۲. نشان مخصوص برند خودرو؛
 • ۱۳. فهرست مواد تشکیل‌دهنده تایر و اطلاعات ساخت.

معیارهای مهم برای خرید لاستیک

۱. اندازه لاستیک

اگر می‌خواهید لاستیک‌های خودرو را با همان مدل قبل جایگزین کنید باید اندازه مناسب آن را بدانید. اندازه لاستیک اتومبیل و کامیون باری سبک با یک‌سری از اعداد و حروف بیان می‌شوند که به این صورت آنها را می‌خوانیم:

عدد اول عرض لاستیک را در وسیع‌ترین نقطه برحسب میلی‌متر مشخص می‌کند. عدد بعد از اسلش (/) که نسبت ابعاد نامیده می‌شود، نشان می‌دهد که بلندی دیواره کناری، چه درصدی از عرض آن است. هرچه این عدد بیشتر باشد، دیواره تایر بلندتر است.

برای نمونه، نسبت ابعاد لاستیک‌های اسکوات که در خودروهای اسپرت و بزرگ نصب می‌شوند، ۳۰ تا ۴۰ است. اما این نسبت در سدان‌ها و شاسی‌بلندها، ۴۵ تا ۶۰ است. عدد آخر در این شماره سریال قطر چرخ است که تایر روی آن سوار می‌شود. این اندازه برحسب اینچ است.

ساختار تایر در معیارهای مهم برای خرید لاستیک

بعد از اطلاعات مربوط به اندازه لاستیک، حرفی درج می‌شود که نشان‌دهنده ساختار تایر است. همان‌طور که در شکل می‌بینید، ساختار تایر با حرف R مشخص شده است که نشان می‌دهد ساختار تایر شعاعی یا رادیال است، یعنی نخ‌های لایه‌های لاستیک به‌شکل شعاعی و عمود بر خط مرکزی تایر در آن قرار گرفته‌اند.

تقریبا همه لاستیک‌های امروزی رادیال هستند (نوع دیگر بایاس است که به‌دلیل مزایای تایر رادیال، دیگر از ساختار بایاس استفاده نمی‌کنند).

۲. درجه سرعت

دومین معیارهای مهم برای خرید لاستیک خودرو، درجه سرعت است. درجه سرعت نشان می‌دهد که یک لاستیک تا چه سرعتی از خودرو را در رانندگی به‌مدت طولانی می‌تواند تحمل کند و ایمنی آن حفظ شود.

درواقع این عدد پتانسیل عملکرد کلی تایرها را نشان می‌دهد. بهتر است هیچ‌وقت از لاستیک‌هایی که درجه سرعت آنها بالاتر از درجه سرعت لاستیک‌های با عملکرد بالا در خودروهای قدرتمند بیشتر از درجه سرعت لاستیک‌هایی است که در سدان‌های خانوادگی و شاسی‌بلندها به کار می‌رود.

درواقع هر لاستیک ارجینال کارخانه که روی ماشین خودتان از اول نصب بوده است، با حداکثر سرعت ماشین به‌اضافه یک «حد تضمینی ایمن» مطابقت دارد.

درجه سرعت را به‌شکل یک حرف که از L تا Y متغیر است و یک کد عددی که می‌تواند از ۷۵ تا ۱۸۶ (مایل در ساعت) یا ۱۲۰ تا ۲۹۹ (کیلومتر در ساعت) باشد بیان می‌کنند. این کد بلافاصله بعد از اندازه لاستیک روی دیواره تایر نوشته شده است.

۳. سایش آج

سومین معیارهای مهم برای خرید لاستیک سایش آج است. در اینجا دو داده مهم وجود دارد که به شما کمک می‌کند برآورد کنید لاستیک‌های ماشین‌تان تا چند کیلومتر یا مایل می‌تواند دوام بیاورد.

داده اول درجه سایش آج و داده دوم وارانتی مسافت پیموده‌شده لاستیک است. درجه سایش آج عددی است که در قسمت کناری لاستیک و درست بعد از کلمه treadwear درج شده است. هرچه این عدد بیشتر باشد، طول عمر لاستیک هم بیشتر است.

یک روش بهتر برای اندازه‌گیری عمر بالقوه لاستیک و مقایسه طول عمر موردانتظار لاستیک‌های مختلف بررسی وارانتی آج لاستیک است. بسیاری از لاستیک‌ها و البته نه همه آنها، علاوه بر ضمانت کیفیت تولید/ نقص دارای ضمانت عمر آج هم هستند.

این اطلاعات را در اینترنت هم می‌توانید پیدا کنید. قانون کلی این صنعت این است که لاستیک خودروی سه چهارم رانندگان، حداقل تا مسافتی که در ضمانت‌نامه عمر آج درج شده است دوام بیاورد.

لاستیک ران- فلت چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه تعداد زیادی از خودروسازان، اتومبیل‌ها را از همان کارخانه به لاستیک‌های ران- فلت مجهز می‌کنند. این لاستیک‌ها قادرند پس از پنچرشدن که باد آنها کاملا تخلیه شده است با سرعت پایین آن‌قدر دوام بیاورند تا به منزل یا پنچرگیری برسید.

البته این لاستیک‌ها جنبه منفی هم دارند و آن این است که دیواره آنها را سفت می‌سازند. درست است که همین سفت‌بودن دیواره باعث می‌شود که اگر لاستیک پنچر شد محکم بماند تا خودتان را به جایی برسانید، اما راندن ماشین روی سنگفرش سخت می‌شود.

بااین‌حال فناوری تایر همچنان در حال پیشرفت است و ممکن است به‌زودی برای این هم چاره‌ای بیندیشند. پیشنهاد ما این است که یک لاستیک معمولی به‌عنوان زاپاس داشته باشید و یک تایر ران- فلت روی ماشین نصب کنید تا از مزایای هر دو بهره ببرید.

معیارهای مهم برای خرید لاستیک

سؤالات متداول

در این قسمت به برخی از سؤالات شما درباره لاستیک خودرو پاسخ داده‌ایم:

چرا بهتر است از لاستیک زمستانی استفاده کنیم؟

لاستیک‌های زمستانی آج‌های عمیقی دارند و آنها را به گونه‌ای مهندسی کرده‌اند که چسبندگی چشمگیری ایجاد کند و به شما امنیت و اطمینان بیشتری در جاده‌های لغزنده و برفی بدهد.

لاستیک را تعویض کنم بهتر است یا ارتقا بدهم؟

این بسته به تصمیم شماست. تعویض لاستیک راحت‌تر است درحالی‌که ارتقای آن نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. هر لاستیکی را نمی‌توانید برای ماشین‌تان نصب کنید.

اگر بخواهم لاستیک را ارتقا بدهم چه اطلاعاتی باید داشته باشم؟

برای تعویض لاستیک کافی است مشخصات و اطلاعات لاستیک را بدانید و درست مانند آن را بخرید. اما ارتقای لاستیک کمی پیچیده‌تر است، زیرا باید لاستیک‌ها را درست انتخاب کنید.

اگر ماشین‌تان چرخ‌های معمولی دارد، می‌توانید لاستیکی با عملکرد بالاتر ولی با همان اندازه انتخاب کنید. در هر صورت یادتان باشد قطر خارجی لاستیک باید ثابت و محکم باقی بماند.

اندازه کلی لاستیک روی هر بخشی از خودرو از سیستم تعلیق گرفته تا فاصله آن از زمین و تمام بخش‌ها تأثیر می‌گذارد. هرچه دیواره لاستیک نازک‌تر باشد، قطر چرخ باید به‌همان نسبت تغییر کند.

یادتان باشد اگر لاستیک بزرگ‌تر از حد باشد و با بدنه خودرو یا سیستم تعلیق آن تماس پیدا کند، می‌تواند خطرناک باشد. می‌توانید درباره اندازه لاستیک خودرویتان در اینترنت برای کسب اطلاعات درباره نسبت اندازه دیواره به قطر چرخ تحقیق کنید.

 

چرا نباید لاستیک با کیفیت پایین را انتخاب کنیم؟

تایرهایی که کیفیت پایین‌تری دارند می‌توانند رانندگی را سخت‌تر کنند، سریع‌تر فرسوده می‌شوند، پرسروصداتر هستند و روی فرمان‌گرفتن تأثیر می‌گذارند. این لاستیک‌ها در چاله‌چوله خیلی سریع آسیب می‌بینند و به خودرو هم آسیب می‌رسانند.

آیا می‌توانم لاستیک ران- فلت را با معمولی جایگزین کنم؟

بله. خوبی لاستیک‌های ران- فلت این است که می‌توانید آن را با زاپاس معمولی هم جایگزین کنید. ار سوی دیگر، اگر ماشین‌تان از ابتدا لاستیک ران – فلت نداشته است، می‌توانید از لاستیک ران- فلت استفاده کنید و محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد.