مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت

دسته بندی ها: تایر, خرید لاستیک, دانستنی در مورد لاستیک

مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت

لاستیک خودرو یکی از مهمترین بخشهای اجزاء بیرونی خودرو به حساب می‌آید که در روند مصرف سوخت و ایمنی خودرو نقش پررنگی دارد.

تایر یا همان لاستیک خودمان پوششی برای قلب دوم خودرو شما نقش بسیار مهمی در هر وسیله نقلیه دارد،از دوچرخه گرفته تا هواپیما. این قطعه که پای خودرو یا همان رینگ را روکش می‌کند، در حقیقت تنها بخشی از وسیله نقلیه است که با زمین تماس دارد و به همین خاطر اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است .

مهم‌ترین نقش تایر در هر وسیله‌ای، ایجاد، تضمین و تداوم اصطکاک با سطح گذرگاه یا مسیر است و به این منظور، هر فن آوری تازه‌ای درحوزه صنعت تایر سازی ابداع و به کار گرفته می‌شود.تایرهای امروزی نسبت به انواع قدیمی پیشرفت‌های زیاده داشته‌اند، به صورتی که می‌توان گفت این قطعه از یک لاستیک ساده هم اکنون به یک وسیله مهم که بخشی از وقت و انرژی محققان صنعت را به خود اختصاص می‌دهد تبدیل شده است .

مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت
مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت

مواد تشکیل دهنده لاستیک خودرو:

تایر خودرو از بخشها و مواد گوناگونی تشکیل شده است که به طور خلاصه عبارتند از: کائوچو ،دوده ، نخ یا سیم ، محافظت کننده‌ها و دیگر عوامل شیمیایی.

انواع ساختار :

تایرهای بایاس: در این دسته از تایرها امتداد نخ‌های لایه با خط مرکزی تایر مورب می‌سازد. قرارگیری لایه‌ها روی یکدیگر به طور ضربدری است.جنس نخ لایه‌ها از نایلون است و در بدنه تایر، به جز در ناحیه طوقه‌ها ، از سیم فولادی استفاده نمی‌شود .

تایرهای رادیال : در تایرهای رادیال نخی ، امتداد نخ‌های لایه با خط مرکزی تایر زاویه‌ای در حدود ۹۰ درجه می‌سازد و به عبارت دیگر امتداد نخ‌ها در جهت شعاعی قرار گرفته است . جنس نخ لایه‌ها عموماً از ریون یا پلی استال است .

ویژگی‌های مهم تایر رادیال :

مصرف سوخت کم

پایداری حرکتی خوب

رانندگی راحت

دوام و طول عمر زیاد

شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن

فرمان پذیری مناسب

مقاومت در مقابل پنچری

مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت
مرکز فروش تایر های درجه 1 در رشت

اجزای اصلی تایر :

دیواره (سایدوال) شامل لایه‌ها ، سیم‌های طوقه ،فلیپر ، برگشتی لایه‌ها ،لایه تقویت کننده ناحیه طوقه ، چیفر ، خط فلنچ رینگ ، گارد محافط ، ناحیه شانه و بریکر

رویه یا عاج تایر شامل لاستیک آج ، شیار ، لاستیک زیره عاج و گودرپی پشت طوقه

مجموعه لایه‌های بدنه ( کارکاس )طوقه شامل گودی پشت طوقه ، پاشنه طوقه و پنجه طوقه

برای افزایش کارایی رویه تایر،علاوه بر استفاده از مواد تشکیل دهنده خاص ، معمولاً آنها را باطرح های خاصی شیاردار و منقوش می‌سازند . این نقوش را کلاً نقش گل یا الگو (Pattern ) می‌نامند . طرح گل علاوه بر زیبا کردن ظاهر تایر، در کارکرد بهینه آن از نظر چنگک زنی بهتر، ترمز گیری مناسب‌تر، راندن آب سطح جاده به طرفین مسیر حرکت تایر و همچنین خنک کردن تایر بسیار مؤثر است که در مجموع انواع گل‌های تایر را با توجه به کاربردهای آن می‌توان به چند دسته تقسیم کرد.