سود صنعتی تولید تایر

دسته بندی ها: دانستنی در مورد لاستیک

عضو انجمن صنعت تایر ایران گفت: طی سه ماه امسال سود صنعتی تولید تایر به زیر ۷ درصد رسیده است در صورتی که سود صنعت حداقل باید ۱۸ درصد باشد؛ بانک‌ها برای رونق تولید تسهیلات دادند اما سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفتند به جای ۱۸ درصد، ۲۲ درصد بود و همین عامل باعث افزایش زیان تولیدکنندگان شد.

قیمت گذاری منطقی برای صنعت تایر را قبول داریم اما قیمت گذاری دستوری باعث زیان می‌شود؛ انجمن صنفی صنعت تایر درخواست افزایش ۵۸ درصدی قیمت تایر را داشت اما وزارت صمت با ۳۰ درصد افزایش قیمت موافقت کرد؛ این افزایش قیمت در حالی بود که تورم ۵۴ درصد بود.

سود صنعتی تولید تایر
سود صنعتی تولید تایر

سال ۱۴۰۰ قیمت مواد اولیه افزایش یافت اما قیمت نهایی افزایش نیافت و هر کدام از کارخانه ها اعم از بارز، کویر تایر، آرتاویل تایر و یزد تایر به جای سود زیان کردند و این زیان‌ در کدال بورس ثبت شده است.

در ادامه آقای محمدحسین زینلی عضو انجمن صنعت تایر ایران  گفت: طی سال‌های اخیر در تلاش بودیم به خودکفایی در تولید انواع تایر و ماشین آلات‌ برسیم اما وزارت صمت همکاری های لازم را انجام ندادند و اکنون تنها در برخی تولیدات به خودکفایی رسیده ایم.

به گفته عضو انجمن صنعت تایر ایران، در پارسال صدها میلیارد تومان شرکت‌ها ضرر کردند و‌ سودی نداشتند؛ برای داخلی سازی نیاز به حمایت های وزارت صمت داریم، اکنون قیمت گذاری دستوری را روی قیمت تایر اعمال کرده و همین عامل باعث شده زیان تولید کنندگان افزایش یابد.

علاوه بر این موضوع صادرات تایر با چالش هایی همراه بود و باعث شد صادرات با مشکل انجام شود؛ اکنون در تولید تایرهای سواری و سنگین در نوع بایاس به خودکفایی کامل رسیدیم و مازاد تولید هم داریم.

سود صنعتی تولید تایر
سود صنعتی تولید تایر

در ادامه آقای میرزایی عضو انجمن صنعت تایر ایران گفت: در خواست داریم بورس کالا را برای همه محصولات تایر باز کنند چون مواد اولیه را از بورس کالا میخریم؛ فضای خوبی برای صنعت تایر رقم نخورده، دولت اگر قرار است افزایش قیمت به محصولات دهد و فقط مواد اولیه را گران کند، زیان کارخانجات افزایش می‌یابد و این زیان در نهایت منجر به تعطیلی کارخانجات می‌شود.