رینگ اسپرت

دسته بندی ها: دانستنی در مورد لاستیک

رینگ اسپرت

یکی از ذوق ها و هیجانات خرید خودرو تغییرات ظاهری و حتی فنی در خودروهاس، شاید این تغییرات در گذشته بر روی خودروها بیشتر صورت می گرفت و امروزه خودروسازان خود با تغییرات استاندارد بر روی محصولات خود راه را برای خریداران آسان نموده اند. بعضی از افراد معتقد هستند که رینگ اسپرت صرفا به عنوان یک مورد تزئینی باید مورد استفاده واقع شود و انتخاب این نوع از رینگ برای خودرو تاثیری روی عملکرد خودرو نداشته و نوع رینگ انتخابی نیز مهم نیست اما این موضوع اشتباه بوده و تاثیرات قابل توجهی از رینگ اسپرت بر روی عملکرد خودرو ثابت شده از مسائل ایمنی تا فنی خودرو که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

یکی از انتخاب‌های معمول جوانان پس از خرید خودرو خرید رینگ‌های اسپرت است که دغدغه اصلی آنها محسوب شده و موجبات یک “تیک آف” بی‌نظیر را برایشان فراهم می‌کند ولی پس از مدتی متوجه این موضوع می‌شوند که استهلاک خودروها بیش از آن چیزی است که به آنها گفته شده و می‌بایست هزینه اضافی برای تعویض لاستیک بپردازند و علاوه بر هزینه لاستیک، هزینه‌هایی مربوط به سیستم تعلیق، جلوبندی، عدم فرمان‌پذیری و کاهش شتاب خودرو از جمله مواردی است که راننده متوجه آن شده و به دنبال رفع مشکلاتی می‌رود که دلیل آن، مسائل فنی موتور و دیگر مسائل مربوط به خودرو نبوده و همه چیز به همان مورد تزئینی برمی‌گردد که اتفاقا هزینه گزافی روی دست وی گذاشته است.

یکی دیگر از مواردی که معمولا رانندگان را راهی تعمیرگاه‌ها می‌کند، افزایش قابل توجه مصرف سوخت است که در بررسی‌های فنی به اشکال خاصی برخورد نمی‌کنند. معمولا این مورد اگر به دلایل فنی در خودرو نباشد، به دلیل همان رینگ اسپرتی است که از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و صرفا به دلیل زیبایی از آن استفاده می‌شود.رینگ اسپرت

بهترین جنس رینگ اسپرت؟

به طور معمول شرکت‌های خودروسازی معمولا از رینگ‌های فولادی استفاده می‌کنند. اما برخی از خودروسازان که به تولید خودروهای خاص و البته سوپراسپرت می‌پردازند، از  آلیاژهای آلومینیومی برای تولید رینگ استفاده می‌کنند چرا که این جنس از رینگ، دست تولید کننده و تیونر را برای زیباتر کردن رینگ و خودرو باز گذاشته و جنس محکم آن و زیبایی بهتر آن نسبت به جنس فولادی، باعث می‌شود که گزینه اول هر تولید کننده‌ای محسوب شود که البته از هزینه بالاتری نیز برخوردار است.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که استفاده از جنس آلومینیوم غیر آلیاژی قطعا مناسب نبوده و می‌تواند در حوادث خطرساز باشد چرا که تغییر شکل سریع آن می‌تواند در سوانح، مجر به عمیق شدن خطرات حاصل از اتفاق شود. معمولا در خودروهای اسپرت از آلومنیوم آلیاژی استفاده می‌کنند ولی بعضا دیده می‌شود رینگ‌هایی در بازار فروخته می‌شوند که از جنس آلومینیوم بدون آلیاژ کافی هستند که بسیار خطرناک هستند.

البته این اتفاق دلایل مختلفی دارد که از جمله دلایل مهم آن، سبک بودن آن است ولی اگر به دنبال سبُکی هستید، می‌توانید از رینگ‌های آلومینیومی آلیاژی با الیاف کرین و منیزیم استفاده کنید که با هزینه کرد بالاتر، جنس با کیفیت‌تر و سبک‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

معمولا رینگ‌های خودرو در انواع یک تکه و چندتکه تولید می‌شوند ولی نکته مهم آن است که این رینگ‌ها از برند شناخته شده‌ای خریداری شود تا از کیفیت و اصالت متریال آن مطمئن شوید و در صورت خرید از برند شناخته شده و معتبر، تفاوتی در انواع رینگ‌ها نبوده و صرفا سلیقه شماست که تعیین کننده خریدتان خواهد بود.

چه نوع رینگی مناسب است؟

در صورتی که می‌خواهید رینگ خودرویتان تاثیری در عملکرد خودرو نداشته باشد، می‌بایست نسبت به انتخاب درست اقدام کرده و با هزینه مناسب یک خرید بسیار مطمئن داشته باشید. معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند با انتخاب سایز مناسب برای رینگ، از وارد شدن صدمات مختلفی که در اول این مقاله ذکر کردیم جلوگیری شود. که البته سایز های استاندارد و تعریف شده رینگ خودرو به طور معمول در دفترچه خودرو ثبت گردیده است و می توان از سایزهای استاندارد و تعریف شده در دفترچه خودرو استفاده کرد.

البته یک نکته بسیار مهم در زمینه خرید رینگ این است که با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر خرید رینگ و لاستیک خودرو، می‌توانید از مشاوره‌هایی که معمولا فروشنده به شما می‌دهد، استفاده کرده و یک رینگ بسیار مناسب برای خودروی خود خریداری کنید. در صورتی که بر روی تصمیم خود اصرار دارید و به دنبال خرید رینگ اسپرت هستید، سعی کنید از رینگ‌های اسپرت یک سایز بالاتر و پهن‌تر خریداری کرده تا در فرمان‌پذیری و سایر ویژگی‌ها عملکرد بهتری را در اختیار داشته باشید.

البته انتخاب رینگ اسپرت پهن با ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم، مصرف سوخت بالاتری را به همراه خواهد داشت که طبیعتا این هزینه را برای خود قبول کرده‌اید ولی در انتخاب جنس رینگ که می‌بایست از آلیاژ با کیفیت آلومینیومی باشد، دقت کافی را به خرج دهید.

به طور کلی کارشناسان توصیه می‌کنند که خرید رینگ اسپرت با توصیفات بالا، صرفا برای مسابقات و برای استفاده‌های بسیار کوتاه مدت بوده و برای استفاده‌های طولانی مدت به دلیل فشاری که به تمامی اجزای خودرو وارد می‌کنند، توصیه نمی‌شود. یا در صورت نیاز و اصرار و تمایل می توانید از شرکت های تابعه خودروسازان در زمینه تیون و تغییرات خودرو استفاده نمائید.رینگ

مزایای رینگ اسپرت چیست؟

رینگ اسپرت ها نیز مانند هر وسیله دیگر دارای یک سری مزیت ها هستند که سعی کرده ایم در این جا به اصلی ترین موارد آن ها اشاره کنیم که عبارت اند از؛

  • افزایش فرمان پذیری بهتر
  • افزایش قدرت مانور
  • افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت در نتیجه کاهش خط ترمز
  • دادن جلوه زیبا و بهتر به خودرو

 

نکته!

  • در مزیت کاهش خط ترمز این مسئله به جنس لاستیک و نوع آج های آن نیز مربوط می شود و به همین دلیل استفاده از لاستیک های غیر استاندارد می تواند نتایج معکوسی به دنبال داشته باشد.
  • هم چنین مزیت زیبایی نیز برای خودروهای با عرض زیاد بیش تر به چشم می آید.
  • رینگ و لایت

 

معایب رینگ اسپرت چیست؟

عمده ترین عیب رینگ اسپرت ها قیمت زیاد برای تعویض رینگ و لاستیک آن است که اغلب نیز توسط افرا غیر متخصص انجام می شود. عدم تشخیص صحیح سایز مناسب رینگ و لاستیک می تواند خسارات مالی و جانی زیادی را برای رانندگان به وجود آورد.

هم چنین زمانی که از لاستیک های پهن با ارتفاع کم استفاده می شود، رفته رفته شاهد کاهش نرمی و راحتی خودرو نیز خواهید بود و به این ترتیب عمر کمک فنرها نیز کم می شود. در پی این مشکل هم زمان عبور از کوچک ترین دست اندازها ماشین با تکانه های شدیدی مواجه خواهد شد و همین صدای زیادی را وارد اتاقک خودرو می کند. ضرباتی که قبلا به وسیله لاستیک و سیستم تعلیق و فنربندی خودرو جذب می گردیدند اما در حال حاضر به حالت مستقیم به جلوبندی انتقال داده می شوند.

استفاده از رینگ اسپرت سطح تماس لاستیک با سطح زمین را افزایش می دهد. همین مورد نیز موجب سفت شدن فرمان می شود به گونه ای که برای چرخش فرمان نیاز به نیروی بیش تری خواهد بود.

رینگ و قالپاق

نکته مهم!

این مسئله در خودروهای دارای سیستم فرمان هیدرولیک خیلی کم تر از سایر خودروها است. علاوه بر این لاستیک های پهن بر روی برف عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهند و به علت وجود سطح اتکای زیاد مثل چوب اسکی عمل می کنند.

لاستیک های آج دار مناسب و استاندارد تا حدودی این مشکل را کم کرده اند.

مورد بعدی که می توان از آن به عنوان یکی از معایب رینگ اسپرت یاد کرد، گیر کردن لاستیک ها به لبه های گلگیر خودرو به هنگام پیچیدن یا عبور از سرعت گیرها است که به علت به کارگیری رینگ و لاستیک بزرگ تر و کاهش هم زمان ارتفاع خودرو اتفاق می افتد.