خرید لاستیک پاترول

دسته بندی ها: لاستیک آفرود, لاستیک پاترول

خرید لاستیک پاترول

لاستیک پاترول

کارخانه خودروسازی نیسان در سال ۱۹۱۴ شروع به تولید این خودرو با ویژگی ۲ سیلندری با ۱۰ اسب بخار با نام دات کرد. این خودرو بعد از چندین سال دچار تحولاتی شد و به داستون تغییر نام پیدا کرد و بعد از مدتی و در سال ۱۹۳۴ این شرکت با همکاری شرکت نهنونسانگ و ارتقای این خودرو آن را با نام نیسان معرفی کرد. بعد از محبوبیت جهانی این خودرو که در ژاپن با نام سافاری شناخته می شود،

پارس خودرو اقدام به راه اندازی خط تولید خودرو پاترول در مدل های سری ۱۶۰ و ۲۶۰ دو و چهار درب روزانه به بازار شد. خودرو نیسان پاترول یکی از شناخته شده ترین خودروهای شاسی بلند در بازار ایران است که از سالهای گذشته و در دهه ۷۰ نظرات زیادی را به خود جلب کرد و در بین جوانان طرفداران زیاد و محبوبیت خاصی را کسب و حتی در آن زمان به عنوان یک خودروی گران نیز معرفی شد.

سایز لاستیک پاترول

این خودرو بیشتر برای سفرهای خارج جاده ای استفاده می گردد و شناخت اینکه چه نوع لاستیکی برای آن مناسب خواهد بود ، مسئله ای است که رانندگان این خودرو یا خودروهای آفرودی با آن روبرو خواهند شد. در مقاله دسته بندی اصلی لاستیک ها، می توانید نوع لاستیک خود را با توجه به شرایطی که در آن رانندگی می کنید، انتخاب کرده و سپس به دنبال سایز آن بروید. در اینجا نیز به بررسی بیشتر لاستیک پاترول و سایز آن می پردازیم که به شما برای خرید لاستیک پاترول کمک زیادی خواهد کرد.

لاستیک مناسب و استاندارد علاوه بر اینکه سواری نرم و راحتی را به شما ارائه می دهد، بر سیستم ترمزگیری، چسبندگی و مصرف سوخت خودروی شما نیز تاثیر می گذارد. سایز تایر ۳۱/۱۰ و ۵/۱۵ روش قدیمی برای معرفی سایز تایر وانت های سبک و یا لاستیک های آفرود است. از این تایرها برای سواری معمولی و داخل شهری استفاده نمی شود. این سایز از لاستیک مناسب آفرود یا همان خارج از جاده می باشد.

در این روش اندازه گیری عدد ۳۱ بر حسب اینچ معادل قطر دایره ی تایر و رینگ است که بر روی رینگ با سایز ۱۵ نصب می گردد. ویژگی رینگ متناسب با این لاستیک این است که رینگ باید بین ۷ تا ۹ اینچ پهنا داشته باشد. پس انواع سایز لاستیک پاترول ، سایزهای ۳۱X۱۰/۵R۱۵ و ۶۵۰R۱۶ می باشد که می تواند مناسب ترین انتخاب برای خودروی شما باشد.

خرید لاستیک پاترول

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، خرید لاستیک آفرود یکی از مشکلاتی است که اکثر رانندگان این نوع خودروها با آن روبرو می شوند. انتخاب نوع لاستیک ، برند خوب ، سایز مناسب و تایر باکیفیت از دغدغه هایی است که آنها با آن درگیر می شوند. پاترول نیز یکی از خودروهای آفرودی است که نیاز به لاستیک باکیفیت و مناسب دارد.

خرید لاستیک پاترول
خرید لاستیک پاترول

 

افزایش سایز لاستیک به چه قیمتی؟

انتخاب لاستیک  برای هر خودروی از جمله تغییراتی است که باعث افزایش قابلیت‌ها و زیبایی ظاهری آن خودرو می‌شود، گفتیم افزایش قابلیت‌ها اما چگونه؟ شاید برای پاسخ به این سوال بهتر باشد ابتدا از کاهش قابلیت‌ها صحبت کنیم.

لاستیک‌ها در حالی که با زمین تماس دارند، قدرت و گشتاور تولید شده در پیشرانه را از طریق دیفرانسیل و پولوس‌ها دریافت کرده و به کمک همین سطح تماس به زمین انتقال می‌دهند. میان سطح تماس لاستیک و زمین، تنش‌های مختلفی ایجاد می‌شود و اما مهمترین نیرو همان نیروی اصطکاک است که باعث به حرکت درآمدن خودرو بر روی سطح می‌شود.

همانطور که چرخ‌ها به زمین نیروی وارد می‌کنند، زمین نیز به چرخ‌ها نیرو وارد می‌کند که یکی از این نیروها همان اصطکاک است. حال یک نکته ساده را در نظر بگیرید، هر قدر سطح تماس لاستیک با زمین بیشتر می‌شود، نیروی اصطکاک نیز بیشتر می‌شود.

بنابراین نیرویی که از طریق زمین به چرخ‌ها منتقل می‌شود نیز افزایش می‌یابد. قبلا ذکر شد که خودرو یک مجموعه است که از نظر کاری با هم ارتباط و پیوستگی دارند.

با توجه به این فرضیه، سوال اینجاست که آیا قطعات مختلف سیستم تعلیق، ترمز، فرمان و … تحمل این نیروی منفی بیشتر را دارند؟ آیا بوش‌های سیستم تعلیق در اثر اعمال نیروی بیشتر طول همرشان کاهش نخواهد یافت؟

آیا کمک فنرها می‌توانند ضربات ناشی از رینگ و لاستیک‌های سنگین‌تر را جذب کنند؟ و یا جعبه فرمان و متعلقاتش می‌توانند لاستیک‌های بزرگ خودرو را بدون افزایش استهلاک جابجا کنند؟

برای مثال نیسان پاترول به عنوان یکی از شناخته شده ترین خودروهای شاسی بلند بازار ایران به تایر هایی با سایز 31/10.50/15 مجهز است. حال گاهی مشاهده می‌شود که مالکین از رینگ و لاستیک‌هایی با سایز 35/12.50/15 برای این خودرو استفاده می‌کنند.

به این ترتیب ارتفاع لاستیک این خودرو بیش از ۱۰ سانتی متر افزایش می‌یابد. از طرفی عرض لاستیک هم حدود نزدیک به ۵ سانتی متر افزایش می‌یابد. این رینگ و لاستیک جدید چهره خودروی شما را قدرتمند‌تر نشان می‌دهد

در ادامه لازم به ذکر است:  اگر سیستم تعلیق خودرو هنوز استاندارد باشد، در هنگام فرمان دادن به خودرو، لاستیک‌های بزرگ به گلگیرها برخورد خواهند کرد. این اشکال وقتی پای خودروی شما به مسیرهای ناهوار و آفرود باز شود بیشتر هم خواهد شد.

اگر به نحوه کارکرد فنرهای شمش یا همان برگی آشنا باشید، می‌دانید که این فنرها وقتی در اثر ناهمواری به سمت بالا حرکت می‌کنند، کمی هم به سمت عقب مایل می‌شوند یعنی گوشواره‌های فنر به سمت عقب خودرو و بالا حرکت می‌کنند. در واقع باید گفت فنرهای شمش با زاویه رو به بالا و عقب حرکت کرده و ضربات را جذب می‌کنند.

حال تصور کنید چرخ‌های خودروی شما آنقدر بزرگ است که قبل از این که فنرهای شمش بتوانند ضربات را جذب کنند، با قسمت عقب گلگیرها برخورد کند. این مهم باعث می‌شود کیفیت سواری خودرو به شکل بسیار زیادی کاهش یابد.

این در حالی است که حتی جعبه فرمان و سیستم هیدرولیک هم تحت فشار هستند چون باید برای فرمان دهی به پاترول شما، بر سطح اصطکاک زیاد لاستیک‌ها غلبه کنند. این در حالی است که سوپاپ‌های سیستم هیدرولیک فرمان هم برای حرکت دادن لاستیک‌هایی با این سایز طراحی نشده‌اند.

گاهی همین موضوع باعث می‌شود حرارت روغن هیدرولیک افزایش یابد و بر اثر این حرارت در روغن حباب‌های هوا ایجاد می‌شود که به مرور زمان باعث خرابی روغن هیدرولیک و سوختن پمپ آن خواهد شد.

این در حالی است که عمر کمک فرمان هم به درازا نمی‌کشد و به زودی باید آن را تعویض کنید. صبر کنید، هنوز ماجرا تمام نشده است. سیستم تعلیق استاندارد خودرو که با توجه به وزن خودرو  و سایز لاستیک‌های استاندارد آن طراحی شده است، نمی‌تواند کورس واقعی خودرو را داشته باشد و ضمنا باید فشار بیشتری ناشی از افزایش وزن رینگ و لاستیک را تحمل کند.

در اینجا اتفاقی که برای روغن سیستم هیدرولیک افتاد در کمک فنرها نیز روی می‌دهد زیرا بر اثر اعمال نیروی زیاد روغن درون آنها نیز به مرحله جوش می‌رسد و کیفیت و خاصیتش را از دست می‌دهد.

وقتی ارتفاع لاستیک افزایش می‌یابد، باعث برهم خوردن محاسبات مهندسی در دینامیک حرکتی خودرو می‌شود. به طور مثال ممکن است خودرویی با پیشرانه 4 سیلندر و گیربکس ۴ سرعته داشته باشیم که ضریب خروجی دیفرانسیل آن ۳/۷ به یک باشد.

لاستیک‌های بزرگ می‌تواند محاسبات نهایی این ضرایب را تغییر دهند. زیرا مهندسین این ضرایب را برای استفاده از لاستیک‌های با سایز فرضی 31/10.50/15 در نظر گرفته‌اند. این خودرو می‌تواند با استفاده از لاستیک‌های استانداردش به طور مثال در 13 ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

در حالی که وقتی در زیر خودرو از لاستیک‌هایی با سایز 31/12.50/15 استفاده کنید، به دلیل بزرگ شدن قطر لاستیک، شتاب اولیه خودرو حتی می تواند تا ۱۵ ثانیه هم بالا برود. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که قطر زیاد و عرض زیاد لاستیک‌های مقاومت بیشتری ( اصطکاک ) ایجاد کرده‌اند و در نتیجه با اعمال نیروی منفی ( مخالف) نیروی موتور، به پیشرانه اجازه دورگیری سریع را نمی‌دهند. ناگفته پیداست که برای رسیدن به شتاب بالاتر باید پیشرانه سریع‌تر به دورهای نهایی برسد.

همچنین وقتی خودروی شما با لاستیک‌های اور سایز به مسیر شیب دار می‌رسد، به دلیل ثابت بودن گشتاور تولیدی موتور و بزرگ شدن سایز لاستیک‌ها و عدم تغییر در ضرایب خروجی گیربکس و دیفرانسیل، مجبور هستید از دنده معکوس‌های بیشتری استفاده کنید چون پیشرانه خودروی شما گشتاور کافی برای بالا رفتن از شیب را ندارد.

در اثر استفاده بیشتر از دنده‌های معکوس، استهلاک پیشرانه افزایش یافته و مصرف سوخت بالا خواهد رفت، از طرفی عمر صفحه کلاچ هم کاهش می‌یابد.

اگر هم خودروی شما از آن دست شاسی بلندهایی است که پولوس‌های ضعیفی دارد، پس نباید زیاد به آنها فشار بیاورید زیرا ممکن است پولوس‌ها ببرند و در خیابان و بیابان گرفتار شوید.

اینها فقط اشاره‌ای کلی به مشکلات ناش از بزرگ‌تر کردن رینگ و لاستیک خودروها به شکل غیر اصولی است. آنچه که در بالا ذکر شد، همه می‌توانند با جیب شما سر جنگ داشته باشند زیرا استهلاک خودروی شما افزایش می‌یابد.

بنابراین در نهایت می توان گفت که بزرگ کردن تایرها به جز افزایش ارتفاع و کاهش احتمال آسیب دیدن کف خودرو ، مزیت فنی دیگری ندارد و برای استفاده تخصصی توصیه می کنیم به جای افزایش سایز به فکر استفاده از تایرهای مخصوص (متناسب با مسیر حرکت) باشید.

کاهش باد تایر‌ها

درست است که کم بودن باد لاستیک باعث کاهش سرعت و شتاب و همچنین افزایش مصرف سوخت می‌گردد، اما در خارج از جاده قضیه فرق می‌کند و باد کمتر بهتر است. به‌خصوص این‌که اگر از لاستیک‌های مخصوص آفرود استفاده می‌کنید قبل از آفرود باید باد لاستیک را کاهش دهید. این عمل به دو دلیل باعث آسایش بیشتر می‌شود. یکی، لاستیک نرم‌تر شده و دیواره‌های جانبی تایر به انعطاف‌پذیری بیشتر کمک می‌کنند، که هم برای وسیله نقلیه و هم برای سرنشینان بهتر است.

دوم، اینکه فشار کمتر اجازه می‌دهد تا لاستیک چسبندگی بیشتری به زمین داشته باشد، زیرا بیشتر تغییر شکل می‌دهند و مطابق با ناهمواری‌ها تغییر شکل بیشتری می‌دهند. بااین‌حال، مهم است که توجه داشته باشید که نباید بیش‌ ازحد باد لاستیک‌ها را کم کنید.

خرید لاستیک پاترول
خرید لاستیک پاترول