خرید تایر مناسب در رشت

دسته بندی ها: دانستنی در مورد لاستیک

خرید تایر مناسب در رشت

سایز لاستیک را چگونه پیدا کنیم؟

اولین قدم در خرید لاستیک برای ماشین دانستن سایز لاستیک می باشد. نحوه محاسبه سایز لاستیک و یا نحوه خواندن سایز لاستیک بسیار ساده می باشد. ساده ترین و مطمئن ترین روش آن است که سایز لاستیک روی ماشین خود را از روی آن خوانده و لاستیکی با همان سایز را خریداری کنید.

 سایز لاستیک به صورت زیر روی لاستیک حک شده است:

P215/60R16

در دسته ای از لاستیک ها حرف لاتین اول سایز حذف می شود و سایز به صورت زیر روی لاستیک حک می شود:

215/60R16

در دسته ای دیگر حرف R که مخفف واژه رادیال می باشد نیز حذف شده و سایز لاستیک به شکل زیر روی آن حک می شود:

215/60/16

این اعداد و حروف برای لاستیک های با سایز و مشخصات مختلف متفاوت است و الزاما با اعداد فوق یکسان نیست.

رقم اول سایز لاستیک، پهنای تایر، رقم دوم درصد فاق و رقم سوم سایز رینگ می باشند. مفهوم هر کدام از این اعداد و حروف سایز که در زیر توضیح داده شده اند:

خرید تایر مناسب در رشت
خرید تایر مناسب در رشت

حرف لاتین قبل از سایز لاستیکنوع لاستیک

سایز برخی از لاستیک ها با یک حرف آغاز شده است. اولین حرف لاتین قبل از اعداد نشانگر  نوع خودرویی می باشد که لاستیک برای آن طراحی شده است. به عنوان مثال حرف لاتین روی تایر مخفف واژه انگلیسی Passenger بوده و به این مفهوم است که تایر برای خودروهای سواری طراحی شده است. سایر این حروف به همراه مفهوم آنها در جدول زیر آمده است.

حرف لاتین واژه کامل مفهوم
P Passenger Car ماشین سواری
LT Light Truck خودروهای بزرگ سبک
ST Special Trailer برای تریلرهایی که پشت خودروهای بزرگ سبک نصب می شوند.
T Temporary لاستیک یدکی برای استفاده موقت

توجه داشته باشید که خیلی از لاستیک ها فاقد این حرف لاتین می باشند، که نکته مهمی در انتخاب شما نمی باشد. فقط شما باید توجه کنید لاستیکی که می خرید مناسب نوع خودروی شما باشد.

رقم اولپهنای تایر

اولین عدد سه رقمی در سایز،‌ نشانگر پهنای لاستیک ماشین شما در واحد میلیمتر می باشد. مثلا در عکس فوق پهنای لاستیک 215 میلیمتر می باشد.

رقم دومدرصد فاق

در صنعت لاستیک به دیواره کناره آن فاق گفته می شود. عدد دو رقمی بعد از ممیز در سایز لاستیک، نشان دهنده درصد فاق لاستیک شما بوده و بیانگر نسبت فاق لاستیک به پهنای آن  (به درصد) می باشد. مثلا در عکس بالا، اندازه فاق لاستیک 65% درصد پهنای لاستیک می باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، پهنای لاستیک در عکس بالا 215 میلیمتر می باشد، بنابراین اندازه دیواره آن با توجه به درصد فاق عبارتست از:

215 × 65% = 139.75

یعنی اندازه فاق لاستیک در این مثال تقریبا 140 میلیمتر می باشد.

ساختار لاستیک

کلمه لاتین بعد از دو رقم درصد فاق نشانگر نوع ساختار داخلی لاستیک می باشد. امروزه اکثر تایرهای موجود در بازار از تکنولوژی رادیال (Radial) استفاده کرده که به صورت مخفف به شکل R در سایز لاستیک نمایش داده می شود. به دلیل اینکه تکنولوژی اکثر لاستیک ها رادیال می باشد، حرف R از سایز حک شده روی برخی از لاستیک هاحذف شده و سایز به صورت 215/65/15 نمایش داده می شود.

در برخی از لاستیک های اسپرت که قابلیت حرکت با سرعت های بالا را دارند، به جای حرف R از ZR استفاده می شود.

رقم سومسایز رینگ (قطر رینگ)

به ساختار فلزی که لاستیک دور آن قرار می گیرد،‌ رینگ گفته می شود. برخی از رینگ ها دارای پوششی از جنس پلاستیک و کائوچو می باشند که نام و نشان خودروساز روی آن حک شده است. دسته ای دیگر از رینگ ها نیز تمام فلزی  می باشند. دو رقم بعد از درصد فاق ) و ساختار لاستیک در صورتی که روی لاستیک حک شده باشد) نشانگر قطر رینگ داخل تایر بوده و به آن سایز رینگ نیز گفته می شود.

خرید تایر مناسب در رشت
خرید تایر مناسب در رشت

شاخص بار

دو رقم بعد از سایز رینگ که با فاصله کمی از آن حک شده است، شاخص بار لاستیک می باشد. شاخص بار لاستیک میزان تحمل بار توسط آن و یا بیشترین باری را که با فشار باد استاندارد تحمل می کند را نشان می دهد. هر چه شاخص بار بالاتر باشد، میزان تحمل بار لاستیک نیز بالا می رود.  در عکس فوق شاخص بار 94 می باشد که معادل 670 کیلوگرم می باشد. شاخص بار لاستیک های موجود در سایت چی تایر در مشخصات لاستیک ها آورده شده و همچنین معادل کیلوگرمی آنها نیز نشان داده شده است.

توجه داشته باشید که اگر خودروی شما معمولا تعداد نفرات بالا و یا بارهای سنگین را حمل و نقل می کند، باید از یک لاستیک با شاخص بار بالا استفاده کنید. عدم انتخاب تایر با شاخص بار مناسب،‌ ممکن است منجر به خسارات مالی و جانی برای سرنشینان خودرو گردد.

شاخص سرعت

تک حرف حک شده بعد از شاخص بار لاستیک، نشانگر حداکثر سرعت مجاز برای آن لاستیک می باشد. در عکس فوق شاخص سرعت لاستیک V می باشد که معادل 240 کیلومتر در ساعت می باشد. در انتخاب لاستیک باید دقت کنید که شاخص سرعت لاستیک با حداکثر سرعت مجاز لاستیک هماهنگ باشد. عدم هماهنگی شاخص سرعت با حداکثر سرعت خودروی شما ممکن است منجر به خطرات مالی و جانی منجر شود. مثلا اگر حداکثر سرعت مجاز لاستیک 140 کیلومتر در ساعت باشد و شما با سرعت 200 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید، خطر ترکیدگی لاستیک و چپ کردن خودروی شما وجود دارد.

معادل کیلومتر بر ساعتی شاخص های سرعت در مشخصات لاستیک های موجود در سایت چی تایر نشان داده شده است.

در صورتی که سوالی در مورد خواندن و یافتن سایز لاستیک ماشین خود دارید، می توانید از طریق صفحه مشاوره فنی پرسش خود را مطرح کنید.