تایرهای سازگار

دسته بندی ها: دسته‌بندی نشده

لاستیکهای سبز و سازگار با محیط زیست

ایا تایرهای سازگار با محیط زیست وجود دارند ؟بله البته و پیشرفتهای بوجود امده در فناوری شما را شگفت زده خواهند کرد.طراحی این تایرها به گونه ای است که ساختاری سبک و ایرودینامیک دارند و سالانه بروی خودروهای متناسب قرار میگیرند.
تعداد زیادی از شرکت های تولیدی موتورسیکلت هم تصمیم گرفتند تا خودروهایی سازگار با محیط زیست بسازند تا برای محیط سودمند بوده و دوام زیادی نیز داشته باشد.در واقع این خودروها به دلیل کاهش انتشار گاز کربن دی اکسید چنین نامی گرفته اند.

تایرهای سازگار
تعویض تایرها معمولا برای بیشتر افراد با نگرانی مالی همراه است.همه ما میدانیم که تایرها یک وظیفه و یا عملکرد دارند که چندان هم مهم به نظر نمی اید.بنابراین اگر هم شما به سراغ بهترین های تایرهای سازگار موجود در بازار بروید،شاید با خودتان فکر کنید که این بخش اسیب پذیر از خودرو ارزش صرف هزینه ای بالا را ندارد.
تایرهای سازگار فقط حرکتی ارام و ثابت بروی سطح جاده را تضمین نمیکنند بلکه به عنوان مهم ترین بخش در رانندگی سالم و سازگار با محیط زیست هم به شمار می ایند.

سازگاری با محیط زیست هم فقط شامل کاهش مصرف سوخت و یا بهبود چرخ های مصرفی نیست بلکه میتوانید با اقداماتی مطمئن شوید که تایرهای انتخابی شما عملکرد خودرویتان را تضعیف نمی کنند.
در این قسمت به بررسی سه مشخصه از تایرهای سازگار با محیط زیست می پردازیم که : مواد خام ،مقاومت نورد و قابلیت بازیافت

تایرهای سازگار
مواد خام تایرهای سازگار
از بین مواد اولیه کاربردی در ساخت تایرها ،کائوچوی طبیعی و کربن سیاه و فیبرهای تقویت کننده و عاملهای حاوی کائوچو همگی قادرند تا تایرهای سازگار  با محیط زیست را بوجود اورند.به تازگی کمپانی بریجستون موفق شده تا با استفاده از مواد گیاهی نوعی کائوچوی ترکیبی بسازد.
سایر کمپانی های تولیدی تایر نیز سعی میکنند تا با استفاده از مواد زیست توده ای (مواد گیاهی و به جا مانده ی کشاورزی ) به تولید کائوچوی ترکیبی بپردازند.

ازمایشات انجام شده نشان میدهند که روغن سویا هم به خوبی میتواند برای ساخت تایر به کار برده شود و قادر است تا عمر آج را به میزان ده درصد افزایش دهد و میزان مصرف سالانه ی روغن نفتی را به میزان 8.5 میلیون گالن کاهش دهد.

مقاومت نورد تایرهای سازگار
مقاومت نورد میزان انرژی مصرفی تایر در طی زمانی است که تحت فشار قرار میگیرد.هر چه میزان مقاومت نورد کمتر باشد،حرکت خودروی شما بروی سطح جاده نیز با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.حدود 5 تا 15 درصد از میزان سوخت خودرو به منظور غلبه بر مقاومت نورد به کاربرده میشود.
هم اکنون تمام تولید کنندگان به ساخت تایرهایی با مقاومت نورد کم می پردازند ولی بهتر است شما حتما پیش از خرید تایرهای سازگار به خوبی در این باره به تحقیق بپردازید زیرا هیچ گونه استاندارد ویژه ای برای مقاومت نورد تایرها وجود ندارد.تولید کنندگان تایر سیستم سنجشی متفاوتی دارند و مقایسه برندها با یکدیگر به بررسی کاملی نیاز دارد.

قابلیت بازیافت تایرهای سازگار
ولکانیزاسیون فرایند حرارت دهی و مقاوم سازی اجزای کائوچویی است که در طی ان این اجزا قابلیت کاربری پیدا میکنند.
میتوان تایرهای فرسوده را در موارد متفاوتی به کار برد مانند سوختهای نشات گرفته از تایر ،مهندسی صنایع و سایر موارد. متاسفانه تغییرات صورت گرفته بروی اجزای کائوچویی توسط ولکانیزاسیون امکان بازیافت تایر ها را از بین برد.
تلاش های بسیاری در جهت پایه ریزی تولید تایرهای سبز و سازگار با محیط زیست صورت گرفته است.تعهد تولید کنندگان به این سیستم باعث شده تا در اینده ای نزدیک از تایرهایی استفاده کنیم که اثرات مخرب خیلی کمتری بر محیط اطراف دارند.